Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
K čemu jsou v kosmetice peptidy?
Všichni o peptidech mluví, ptají se na kosmetiku, která je obsahuje. Málokdo ale ví, co peptidy jsou, a k čemu v kosmetice slouží.
Nedá se nic dělat, i když jsou prázdniny, musíme zase zpátky do školy na chemii.
Peptidy jsou chemické sloučeniny organického původu. Jsou to krátké řetězce (kratší než bílkoviny) tvořené aminokyselinami, které jsou navzájem spojené tzv. peptidovou vazbou.
Peptidy plní v organismu řadu funkcí. Nejvíce je pro ně ale charakteristická regulační funkce, takže k nim patří některé hormony např. inzulín nebo oxytocin, ale i endorfiny a některá antibiotika.
Peptidy jsou tedy organismu vlastní, při nanesení na kůži nezpůsobují alergie a jiná podráždění.
V kosmetice se používají nejrůznější peptidy, které při nanesení na kůži působí různým způsobem podle toho, z jakých aminokyselin jsou složeny, jak velké jsou jejich molekuly, také podle typu kosmetického přípravku, do kterého jsou přidány.
Lifting
Většina peptidů je vysoce hygroskopická tj. mají schopnost na sebe vázat a udržovat molekuly vody.
Taky se tato schopnost dá označit jako bobtnavost (hezky česky zní, že?).
Znamená to, že některé peptidy zůstávají na povrchu kůže, kde vytvářejí vlhkou vrstvu, která způsobí krátkodobý liftingový efekt. Pokožka pak vypadá uhlazeněji, vrásky se zmenšují. Podobně fungují i jiné molekuly s dlouhými řetězci např. kyselina hyaluronová. Podrobně jsem jejich liftingové působení popsala tady.
Ve výsledku je pokožka působením této vlhké vrstvy změkčována, mizí pocit napětí a nekomfortu. Pokožka je na dotek hladká a hebká.
Přilnavost peptidů ke kůži je částečně dána i vzájemným elektrostatickým působením. Povrch kůže má totiž slabý záporný náboj tzn., že čím více bude ve struktuře peptidu kladně nabitých aminokyselinových zbytků, tím pevnější bude jejich vazba s kůží a tím déle se mohou na kůži udržet.
Využívá se toho např. u přípravků péče o vlasy. Ty pak snižují elektrostatiku, uhlazují povrch vlasů a ulehčují rozčesávaní.
Hydratace svrchních vrstev pokožky
Pokožka s postupujícím věkem vysychá, proto je její hydratace důležitou součástí pravidelné péče.
Dobře hydratovaná pokožka se pozná pouhým pohledem, je barevně jednotná, vrásky jsou méně patrné.
Hydratace pokožky peptidy může probíhat různými mechanismy, v závislosti na druhu použitého peptidu.
Tak ještě opáčko z anatomie kůže…
Nejsvrchnější vrstva pokožky se jmenuje rohová (stratum corneum pro milovníky latiny).
O její stavbě se píše jako o „modelu cihel s maltou“. Buňky rohové vrstvy si totiž můžete představit jako cihličky složené z rohoviny (keratinu - tedy bílkoviny), které jsou poskládány a spojeny maltou, která je zase tvořena hlavně lipidy (tuky).
V rohové vrstvě pokožky je obsah vody ve srovnání s jinými tkáněmi velmi nízký – průměrně 15%. Většina vody je obsažena v buňkách rohové vrstvy (korneocytech), tedy v cihličkách. Volně voda v rohové vrstvě pokožky prakticky neexistuje, většinou je vázána na komponenty NMF, mezi kterými najdeme i aminokyseliny (např. arginin, prolin, alanin). Podrobněji opět tady.
V mezibuněčných prostorách, tedy v naší maltě, je vody velmi málo.
Voda dává korneocytům elastičnost a plastičnost, při jejím nedostatku se svrchní vrstvy pokožky stávají suchými a „tvrdými“.
Peptidy s delšími řetězci hydratují pokožku tak, že na ní vytvářejí hygroskopickou vrstvu, jak jsem popsala už výše, která funguje jako vlhký obklad. Tato hygroskopická vrstva nezabraňuje výměně plynů, ani neucpává póry, narozdíl od vrstvy, která by byla tvořena lipidy. Výpar vody z kůže se za přítomnosti této vrstvy snižuje. Dosahuje se tak krátkodobé hydratace pokožky, trvat totiž může jen tak dlouho, jak dlouho zůstane hygroskopická vrstva na pokožce.
Naopak peptidy s krátkým řetězcem (ne více než 5 aminokyselin) mohou pronikat do rohové vrstvy, nezůstávají tedy jen na povrchu pokožky, a tady budou shromažďovat a udržovat vodu.
Hydratační účinek se tak umocňuje a prodlužuje.
Nejčastěji se k hydrataci pokožky používají hydrolyzáty (tj. bílkoviny naštěpené pomocí enzymů nebo kyselin na peptidy) bílkovin pojivové tkáně (kolagen, elastin, fibronektin), hydrolyzáty keratinu (z peří ptáků, srsti zvířat), bílkoviny kravského mléka, sójových bobů, z pšeničných klíčků, z ovsa a hrachu.
Řidčeji se takto využívají peptidy získané z exotických rostlin a plodů (magnólie, rohovník, moringa atd.), z mateří kašičky včel a kozího mléka.
Exfoliace a čištění
Některé peptidy mohou fungovat jako proteolytické enzymy – tj. „pracují“ na povrchu kůže, oslabují vazby mezi korneocyty (rozrušují naši maltu, viz výše), a pomáhají tak snadnějšímu odstraňování mrtvých rohových buněk z povrchu pokožky. Některé působí ale skutečně jen na povrchu pokožky a pomáhají rozkládat a odstraňovat nečistoty bílkovinného původu a tuky.
Nejčastěji se takto v kosmetice používají enzymy rostlinného původu – papain (z plodů rostliny papaya), bromelin (z rostlin čeledi Bromeliaceae, nejčastěji z ananasu) a ficin (z Ficus carica).
V poslední době se využívají látky mikrobiálního původu jako je subtilisin, který produkují baktérie druhu Bacilus subtilis (v INCI Subtilisin, Subtilopeptidase). Získává se kvašením. Rozrušuje více typů bílkovinných vazeb než např. papain, a proto je efektivnější při odstraňování nečistot a usazenin bílkovinného původu.
Jiný enzym, který se využívá v medicíně k léčbě popálenin a začal se přidávat i do kosmetiky, můžete najít v INCI pod označením Subtilains.
Remodelace
Souborně se jako remodelace označuje působení peptidů na kůži, které vede ke zlepšení stavu kůže a které můžeme pozorovat jako vyhlazení vrásek, vyrovnání tónu pleti, anti-age působení.
Funguje tak Argireline, Matrixyl (psala jsem o nich tady), ale i jiné peptidy, které najdete v INCI např. jako Saccharomyces Lysate Extract nebo Bifida Ferment Lysate.
Tyto působí většinou v hlubších vrstvách kůže, kde se podílejí na stimulaci syntézy kolagenu a glykosaminoglykanů. Mohou mít také protizánětlivé účinky. Některé z peptidů působí až pod kůží na mimické svaly, uvolňují je a pomáhají tak zmenšovat mimické vrásky.
Začínáte přemýšlet o tom, že si něco s peptidy pořídíte?
Pamatujte, že podobně jako pro ostatní kosmetické ingredience i pro peptidy platí, že výsledek jejich působení závisí na délce a pravidelnosti používání.
Tagged with:
účinné látky v kosmeticeMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020