Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
Kosmetická crème de la crème aneb dají se nahradit jedovaté jehly?
Kosmetický průmysl se točí zběsile rychle. Každý rok příchází dodavatelé kosmetických ingrediencí s novinkami, bez kterých se „zaručeně nemůžeme obejít“. Jde nám přece o to zpomalit stárnutí, vypadat dobře a nezruinovat se. A tak je třeba čmuchat a hledat kosmetické přípravky, kde je cena přímo úměrná výkonu.
Pár složek, po kterých je dobré se na etiketách kosmetických přípravků pídit:
Peptidy (např.AcetylHexapeptide-8=Argireline®, Pentapeptide-18, Neuropeptide Calmosensive) - aplikují se na pokožku zevně, působí ale na vyhlazování vrásek stejným mechanismem účinku jako botulotoxin aplikovaný injekčně. Při aplikaci botoxu dochází totiž k přerušení přenosu nervového vzruchu do mimického svalu tak, že je zničen jeden z proteinů bílkovinného komlexu, který zajišťuje tento přenos. Peptidy na rozdíl od botoxu pouze oslabí přenos vzruchu, protože se na zmiňovaný komplex naváží. Peptidy působí jen pár hodin a mimický sval není poškozen, redukují hloubku vrásek a zlepšují vzhled výrazových linií. Navozují výhradně relaxaci svalů, nemění mimiku tváře a nezpůsobují paralýzu svalů jako botulotoxin. Jsou tedy bezpečné a šetrné. Botox působí od pár týdnů do několika měsíců (podle toho, jak moc silnou mimiku máte) a sval může být poškozen. Aplikace kosmetického přípravku s peptidy však vyžaduje pravidelnost (zrovna zkouším tuhle superextratřída novinku). Ale může se stát, že jsme v „kosmetickém ohledu“ nedisciplinovaní a chceme krásu, lásku, slávu HNED a nebojíme se jehel…
Rostlinné kmenové buňky - kmenové buňky jsou schopné obnovovat poškozené nebo opotřebované tkáně organismu. Jedná se o „nesmrtelné buňky“, jejichž dělením vznikají buňky, které se můžou měnit v jiné buněčné typy. V medicíně se kmenové buňky využívají pro léčbu obtížně léčitelných nemocí např. nádorů, roztroušené sklerózy nebo artrózy. Tady se ale využívají živé kmenové buňky na rozdíl od kosmetiky. Kosmetický průmysl využívá hlavně extrakty izolované z rostlinných kmenových buněk. Ty obsahují hlavně kyselinu ferulovou, kyselinu elagovou a quercetin. Zlí jazykové tvrdí, že jejich účinek na regeneraci pleti není dostatečně vědecky ověřen. Třeba se ale rozhodli na rozdíl od konkurence jen do kmenových buněk neinvestovat a vsadit na jiného „kosmetického koně“ jako…
Lipozomy – jsou uměle vzniklé kulovité struktury vytvořená z lipidové dvojvrstvy. Zkrátka si představte balónek se stěnami z lipidové dvojvrstvy naplněný uvnitř vodou s příměsí aktivních látek. Pomocí lipozomů je možné účinně zalepit drobné mezírky – nedokonalosti v lipidové bariéře pokožky. Balónek „se rozloží“ a obal balónku zalepí defekty v rohové vrstvě pokožky. Pokud jsou v lipozomu obsaženy účinné aktivní látky, můžou být snáze přeneseny přes epidermální bariéru. Možná víc vysvětluje obrázek výše.
Ale je toho víc, víc, víc… z kosmetiky se vám může zatočit hlava stejně jako z dobrého šampaňského nebo sladkého dortíku… tak zase příště!J
Tagged with:
otázky kosmetičkyMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020