Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
Pravda o kosmetice? (hydratace) 3.díl
Dneska se ještě chci krátce vrátit k minulému dílu o hydrataci.
Když se totiž vydáte cvičit s vrstvou make-upu, tak tato neprodyšná vrstva sice zabraňuje odparu vody z pokožky, ale zároveň nepropouští ani pot. Může se pak snadno stát, že po odlíčení vaše pleť na obličeji vyhrává v počtu potničkových pupínků nad kůžičkou zadečku zapařeného miminka.
Hned se mi tady nedurděte, že vy tohle neděláte! Jen tento týden jsem viděla několik takových případů. Proto používejte i dále dva přípravky na povrchové čištění pleti… jeden na odstranění mastných nečistot (make-up, přebytečný maz), druhý na dočištění nečistot rozpustných ve vodě (prach, pot). Když nevíte, držte se osvědčené kombinace z osmdesátek – pleťové mléko+pleťová voda, nebo si nechte poradit u svojí kosmetičky. Ale před spaním i cvičením make-up odstraňujte!
Tak konec moralizování a jdeme dál k našemu tématu, tedy hydratace pokožky. Jak hydratovat lépe než jen „zalepením“ pokožky neprodyšnou vrstvou?
Do kosmetických přípravků se přidávají hygroskopické složky tj. složky schopné navázat a udržovat molekuly vody. Při tomto způsobu „vhkého obkladu“ se většinou využívají látky tvořené velkými polymerními molekulami, které nemohou pronikat rohovou vrstvou, a tak zůstávají přichycené na povrchu pokožky, kde nasávají vlhkost a vytvářejí tak zmiňovaný vlhký obklad. Představme si takové molekuly jako mycí houbičky nasáklé vodou a přiložené na naší pokožce. Mezi látky, které se v kosmetice využívají jako hydratační složky, patří např. glycerín, sorbitol, propylenglykol, polysacharidy včetně proslavené kyseliny hyaluronové i bílkoviny. Teď už taky víte, že představovat si velkou molekulu kolagenu prostoupující pokožkou až do škáry, aby se tady zapojila do syntézy nových kolagenních vláken, by bylo naivní. Velké molekuly kolagenu zůstávají také na povrchu pokožky a ve funkci vlhkého obkladu pomáhají pokožku hydratovat, ale to taky není až tak málo.
Je v tom trocha fyziky, protože záleží také na prostředí, kam se s těmito houbičkami na pokožce vypravíte. Pokud půjdete třeba na procházku v dešti nebo mlze tj. budete v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí, houbičky budou vodu nasávat ze vzduchu, vaše pokožka dobře hydratovaná a bude skvěle vypadat. Naproti tomu, v suchém prostředí klimatizované kanceláře, kde je vzdušná vlhkost nižší než obsah vody v rohové vrstvě pokožky, houbičky začnou odsávat vodu z pokožky, tím pádem pokožku trochu povytahovat, a tak zařídí povrchový lifting.Čím je vysychání houbiček vyšší, tím je liftingový efekt větší. Proto bohužel můžete někdy po nanesení takto fungujícího hydratačního přípravku pociťovat až nepříjemné stahování pokožky. Těmto nepříjemným pocitům se můžete vyhnout, pokud před nanesením hydratačního séra nebo krému, zvlhčíte pokožku tonikem, které pomůže pokožku přípravit, a vlhkost se tak v pokožce udrží delší dobu.
Příroda vybavila naši pokožku vlastními miniaturními houbičkami. Jedná se o komplex molekul NMF (Natural Moisturizing Factor), které se nachází přímo v rohové vrstvě pokožky. Komponenty NMF dokáží také vázat vzdušnou vlhkost a podílí se na hydrataci pokožky. Pokud jsou komponenty NMF přidány do kosmetického přípravku, mohou pronikat i do hlubších vrstev rohové vrstvy a zvýšit tak schopnost udržet vodu v pokožce. Hydratace, která je zajištěna tímto způsobem, nenastupuje tak rychle jako při uplatnění metody vlhkého obkladu, ale vydrží déle, a je méně závislá na vlhlkosti okolního prostředí. Také liftingového účinku se v tomto případě musíme vzdát. Obě zmíněné možnosti hydratace je možné prokombinovávat navzájem i s minule popsanou – okluzní metodou.
Teď, když víte o hydrataci víc, nezbývá než konat… hydratovat a hydratovat všemi možnými způsoby nejen o Velikonočním pondělí J.
Tagged with:
otázky kosmetičkyMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020