Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
Prý, co si myslím o...
Estée Lauder Advanced Night Repair séru.
Tak první se mi vybavila jedna instastorka známé spisovatelky, kde u (v záchvatu nějakého dětského vzteku nebo vzdoru) klátící se hlavičky svého synka drží lahvičku tohoto séra a pod vším je nápis „pod krém, pod krém“. Krutý, ale vtipný, ne?
Několik kapek aplikovat pod krém, tak skutečně doporučuje toto sérum používat i výrobce. Tak by se totiž měla konec konců aplikovat většina sér.
Podle popisovaných účinků by mělo používání tohoto přípravku eliminovat vrásky a předcházet jejich vzniku, omlazovat pleť, hloubkově hydratovat a uzamykat vlhkost, zklidňovat a sjednocovat tón pleti.
Za další, nejsem obdivovatelka americké kosmetiky. Podle většiny INCI, které jsem viděla, ji považuji za koktejl esencí z kytek (můžou alergizovat) a té nejhorší chemie ve formě konzervantů, emulgátorů a barviv.
Je celkem jedno, jestli jde o značku z parfumérie nebo o profi značku, co se tváří jako přírodní.
V případě našeho séra začneme bohatou dávkou PEGů. Kdo už teď dostává amok, nečte dál.
My ostatní, co s oběma zavřenýma očima víme, že PEGy změkčují pokožku, a pomáhají tak většímu průniku látek hlouběji do kůže, vydržíme. Chce to víc zkoumat, protože PEGy pomůžou lepšímu průniku nejen látek účinných, pro kůži dobrých, ale i těch špatných. Je proto dobré dál zjistit, co všechno můžou PEGy vzít s sebou.
Začneme tím dobrým. Našla jsem ve složení hydrolyzovaný alginát, bisabolol, skvalen, sodnou sůl kyseliny hyaluronové, tocopheryl acetat, lecitin, peptidy, kofein (s malinkým ?).
Je tu i dost probiotik. Jejich používání v kosmetice je v poslední době velký trend, ale o tom zase někdy příště, je to na dost dlouhé čtení.
A pak je tu jedna zajímavůstka… panthetine, který se vyrábí z vitamínu B5 a cysteaminu (součást koenzymu Q). V Americe a Japonsku se používá i jako výživový doplněk, snižuje prý hladinu špatného cholesterolu.
Z kytek jsem našla esenci z Anthemis nobilis, česky rmenec sličný nebo nesprávně heřmánek římský (odtud zmiňovaný bisabolol) a pak exotičtější extrakt ze semen Cola acuminata (kolovník zašpičatělý). No, jsme v Americe. Přidáváním extraktu z kolových semen do vína a později do sodové vody se původně vyráběla Coca-Cola. Později se s tím skončilo, protože byly prokázány narkotické účinky kokainu.
A pak tu máme tu zlou nálož chemikálií, co půjde také lépe hlouběji do kůže změkčené PEGy a jinými změkčovadly. Phenoxyethanol (konzervant), Hexylene glykol (rozpouštědlo a kontaktní alergen), Triethanolamin (pufrovací látka, co patří mezi karcinogenní nitrosaminy), Trisodium EDTA (nesnáším tuhle ingredienci v kosmetice, ve stomatologii se používá na čištění zubních kanálků, tak co dělá v kosmetice?), BHT (antioxidant, ovšem s karcinogenními účinky). A malá pikoška na konec… toto noční sérum obsahuje UV filtr ve formě odsuzovaného a kritizovaného Ethylhexyl methoxycinnamatu.
Kdybyste mi teda chtěli udělat radost, měli přebytečné tři litry na 50 ml tohoto séra, nechci ho!
Na mém wish listu jsou jiní kandidáti. O těch ale zase příště.
Tagged with:
otázky kosmetičkyMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020