Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
Může vám dortík přidat vrásky?
Když ho sním, zítra mám o půl kila navíc, blbou náladu a vrásky taky, tak co se ptáš, kosmetičko.
Otázka pro mě ale je, jak konzumace cukru ovlivňuje stav kůže.
Abyste pochopili trochu víc, nevynecháme tentokrát anatomii kůže.
Tak tedy…
Kůže má tři vrstvy. Představte si naši kůži nejlépe jako budovu s třemi poschodími, budovu, která nestrmí do výšky, ale dovnitř do země, jako podzemní garáž. Z vnějšku se díváme na střechu podzemní garáže, rohovou vrstvu pokožky. Buňky této vrstvy pokožky jsou už mrtvé, vyplněné bílkovinou, tedy rohovinou neboli keratinem. Buňky pokožky totiž přirůstají od základní vrstvy pokožky, postupují z hloubi pokožky směrem nahoru. Během této cesty mění tvar a ztrácí jádro, tedy umírají. Proces obnovy pokožky trvá zhruba měsíc. Když jste si tedy pořídili nový kosmetický přípravek, suďte jeho účinnost až po měsíci. Až když uvidíte „nové buňky“, tedy buňky, které už mohou být používáním tohoto přípravku ovlivněny.
Pokožka je silná 0,05-0,1 mm. Představte si ji jako list papíru, nebo obal puchýře.
Druhá vrstva pod pokožkou je škára. V nějaké knize přirovnávali škáru ke gauči. Ráda tohle přirovnání při výuce anatomie kůže využívám. V tomhle gauči jsou pružiny a ty jsou tvořeny kolagenními a elastickými vlákny. Matraci pak tvoří voda, minerální soli, krevní bílkoviny a hlavně kyselina hyaluronová. Když stárneme, kolagenní vlákna se nesyntetizují v takové kvalitě, ubývá i kyseliny hyaluronové… zkrátka pružiny a matrace už nejsou, co bývaly. Látka kryjící gauč (pokožka) se začíná vlnit a máme tu vrásky. Tenhle nechtěný proces můžeme bohužel s nadbytečným množstvím cukru ještě urychlit. Cukr se totiž váže na bílkoviny (např. kolagen a elastin) a vytváří nové, škodlivé produkty zvané produkty pokročilé glykace (AGE – Advanced Glycation End products).
Tento proces známe běžně jako karamelizaci (oxidaci) cukru, odborně ho ovšem označujeme jako glykaci.
AGE pak obalí vlákna kolagenu a elastinu, na kterých tak vznikají uzly, způsobuje tak jejich deformaci a pružiny v našem gauči pak už přestávají správně pružit.
Rychlost tvorby AGE je závislá na době přetrvávání přebytečných cukrů v těle a může být zesílena vlivem tepla, UV záření, znečištěného ovzduší. V začátcích ji můžeme ztlumit přísunem dostatečného množství antioxidantů ve stravě. Jestli můžou borůvky na koláči anulovat škodlivost cukru, to vám ale nikdo neporadí.
Navíc existenci AGE vnímá organismus jako „něco nepatřičného navíc“, a tak zahájí produkci protilátek, které v kůži mohou vyvolávat zánět.
A pak tu máme to věčné téma… pupínky a cukr. Tak například vlivem cukrem aktivovaného enzymu 5α-reduktázy se mění testosteron na jeho aktivní formu dihydrotestosteron, který aktivně atakuje mazové žlázy a způsobuje větší produkci mazu, a tím samozřejmě i větší problémy s akné.
Nadbytečný cukr v potravě tedy zásadně ovlivňuje stav naší kůže.
Jenže pak tu ještě máme třetí vrstvu kůže – podkožní vazivo. Podkožní vazivo tvoří zásobárnu energie v kůži a je tvořeno hlavně tukovými buňkami. Na polštáři z podkožního vaziva sedí škára i pokožka. Když vrstvu podkožního vaziva drasticky snížíte třeba redukční dietou bez cukru, začne se škára i pokožka prolamovat a kůže ochabuje. Ruští kosmetologové dokonce nedoporučují kolísat s vaší hmotností o více než 8 kilo, když je vám více než 35 let.
A tak, když naše babičky tvrdily, že od určitého věku by si měly holky rozmyslet, jestli budou bez vrásek, nebo budou mít větší zadek, já žádná podobná doporučení nedávám.
Myslím si, že nejdůležitější je se cítit dobře ve své kůži. A to máme každý jinak.
A ten dortík si klidně dejte, jestli chcete. Zkusím na kosmetice pak všechno zase dát do pořádku.
Tagged with:
otázky kosmetičkyMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020