Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
Kyseliny v kosmetice
V kosmetice se nejčastěji využívají ovocné kyseliny tedy AHA-kyseliny (alpha hydroxy acids, v jejich názvu je zkratka, ne citoslovce pochopení), BHA – kyseliny (beta-hydroxykyseliny) a PHA-kyseliny (poly-hydroxykyseliny).
Nebudeme se věnovat podrobnému chemickému rozboru, stejně vím, že vás to nezajímá. Vysvětlím ale, k čemu by vám taková „chemická kúra“ mohla být dobrá.
Ovocné kyseliny se totiž používají ke kosmetickým účelům už od starověku. Už více než před 5000 lety používali Egypťané ovocné šťávy pro zjemnění pleti. Používala je prý i královna Kleopatra a kyselinu mléčnou a jablečnou znali i u dvora krále Ludvíka XVI.
Dnes se z ovocných kyselin najčastěji používá kyselina mléčná, jablečná, mandlová, citrónová a hlavně glykolová.
Ovocné kyseliny v nízkých koncentracích působí adstringentně, ve vyšších koncetracích se využívají jako chemický peeling.
Na podzim, kdy ubývá slunce, nastává právě čas chemických peelingů.
Měli bychom si upřímně přiznat, že chemický peeling je v podstatě kontrolované poleptání kůže, tedy na pokožku jsou aplikovány látky kyselé povahy za účelem vyvolání podráždění a následného hojení a obnovy pokožky.
A jsme zpátky u kůže líné. Už jsem to zmiňovala i u jiných kosmetických procedur např.mezoterapie. Kůži je třeba občas konrolovaně podráždit, aby zahájila proces regenerace. V případě chemického peelingu jde o částečné nebo úplné rozrušení nejsvrchnějších vrstev pokožky a v jejím následku o exfoliaci a stimulaci regenerace. Jednodušeji… kyseliny rozpouštějí spoje (maltu) mezi buňkami pokožky (cihly) a mrtvé buňky pokožky jsou snáze odstraňovány.
Ke kosmetičce se můžete objednat pouze na povrchový peeling, hloubka jeho průniku je na úrovni pokožky. Hlubší peelingy může provádět pouze lékař a obrázky, které jsem viděla po takovém zákroku, moc hezké nebyly. Pamatujete na Samanthu ze Sexu ve městě, která po takové kúře musela nosit závojíček?
U povrchového peelingu se bát nemusíte. Kosmetičky používají kyseliny s koncentrací jen do 30%. Některé kosmetické firmy dokonce nabízejí možnost zajít na chemický peeling v rámci „lunch time“ procedury, po které můžete v klidu pokračovat ve vašem denním programu.
Takové ošetření je i finančně dostupné.
I po takovém peelingu si ale přece jen neplánujte intenzivní cvičení, návštěvu sauny nebo bazénu, horkou koupel, depilaci nebo dermabrazi.
Na chemický peeling se objednejte, když řešíte:
unavenou pleť s našedlým tónem
stařecké a sluneční hyperkeratózy tj. nerovnosti na pokožce a její hrubou strukturu
pigmentové skvrny (i po akné)
akné (komedony se lépe uvolňují, maz může vycházet na povrch pokožky, pupínky dříve mizí)
vrásky (pomáhá je změlčovat)
snížení pružnosti a napětí kůže
Na chemický peeling nechoďte, když
jste těhotná nebo kojíte
máte infekci (např. opar)
při léčbě deriváty vitamínu A
při ozařování
máte spálenou kůži
při akutně probíhajícím onemočnění
Pokud se svěříte do mojí péče, pak objednávky tady.
Tak příští neděli zase na čtenou!
Tagged with:
účinné látky v kosmeticeMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020