Už to nějaký ten pátek bude, co k nám trend používání nočních masek z Korey dorazil.
Zatímco některé kosmetické redaktorky se dušují, že si nemohou vzpomenout, kdy naposledy použily noční krém, protože od objevu nočních masek chodí spát jen s nimi, podle mého názoru výrobci, dovozci a zástupci kosmetických značek zaspali klidně i bez nočních masek a místní trh jimi zase tolik nezásobují.
A tak jsem byla překvapená, když jsem na stojanu s novinkami v drogerii objevila celý regiment nočních masek. Na výběr byly mrňavé krabičky na jedno použití s extraktem ze zeleného čaje, z avokáda i s extraktem z divokých růží. Růže je i moje velké téma, a tak jsem neodolala a za třicetikorunu koupila krabičku, ze které jsem vydolovala kelímek podobný tomu, v jakém se k hotelové snídaní servírují medíčky.
Pojďme si po vzoru některých blogerek pokecat na začátku o vůni masky, o její konzistenci a o tom, jak jsem se cítila já, opravdová Jája, po jejím použití.
Maska má tedy konzistenci jemně růžového gelu. Greenkrásky jistě ocení, že jedno z použitých barviv – CI757470(karmín) je přírodního původu. Jen nevím, jak se jim bude zamlouvat, že je vyráběné z vysušených těl hmyzu červce nopálového.
Po nanesení po růži ani památky, bohužel jen závan dezinfekce a kouře. Hned pod prsty je ale cítit, jak pokožka měkne a sametoví. Může za to zřejmě směs dimethikonu, propylenglykolu, isopropyl myristátu a akrylátového kopolymeru. Všechny jmenované ingredience totiž mohou zjemňovat a změkčovat pokožku. Mají ale i svá negativa. Silikony a kopolymery jsou sice pokožkou tolerovány, ale zatěžují životní prostředí. Propylenglykol, který se v kosmetice používá jako rozpouštědlo, sice slouží i jako slabší hydratační činidlo, což je pro kůži dobré, ale i v zastaralých učebnicích pro kosmetičky je poznámka „v poslední době se však objevila řada publikací, které uvádějí, že v některých případech může dráždit kůži.“ Podobně je na tom s možností způsobovat podráždění kůže i použitý konzervat – fenoxyetanol. A zmiňovaný isopropyl myristát má zase silné komedogenní účinky.
To dobré na noc a na konec… maska obsahuje kyselinu hyaluronovou (hydratuje), alantoin (regeneruje, hojí a chrání kůži) a glycerin (hydratuje do 4% obsahu, tady je ve složení hned na druhém místě za vodou, takže bohužel spíše vysušuje).
Teď když znáte pro a proti, rozhodněte sami, jestli u téhle masky najdete zajímavý poměr cena/výkon a jestli ji pustíte do své ložnice. Seženete v drogerii 8ml/30 korun. Jiná její noční sestra si třeba trůní v luxusním obchodě, je jí 50 ml, složení má ale také mouchy a na cenovce o dvě nuly navíc. Ale o tom zase někdy příště, ať z mých úvah nemáte špatné spaní!