Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
Vybíráte si kosmetický kurz?
Když vám vyhledávače vyplivnou nabídku kosmetických kurzů, zkuste si znovu probrat některé aspekty výběru. Zažila jsem totiž na vlastní lektorskou kůži, jak to může dopadnout, když jsou proti sobě skvěle fungující SEO optimalizace + vypiplaný marketing s realitou.
Tady je tedy pár tipů, o co se zajímat, když se rozhodujete pro kosmetický kurz:
Jak dlouho bude kurz trvat?
Každý, tedy i akreditovaný, kosmetický kurz má končit profesní zkouškou. Po jejím úspěšném složení před tzv. autorizovanou osobou získáte Osvědčení o získání profesní kvalifikace. Tato autorizovaná osoba rozhoduje, jestli během zkoušky splníte všechny požadavky, které jsou dány Národní soustavou kvalifikací. Nemusí záležet na tom, kde jste ke znalostem a praktickým dovednostem přišli, a tak se můžete setkat s nabídkami, že se můžete stát kosmetičkou za 22 dní, nebo že se na takovou zkoušku můžete připravit z dodaných skrip a praktickou část, ať vás doučí kámoška kosmetička, popř. se můžete s lektorkou kosmetiky spojit po Skypu. Kdo uvěří, ať tam běží, ale kondiční hodiny těm, kteří se takto nic nenaučili, už dávno nedávám.
Kde bude výuka probíhat?
Kosmetický kurz tedy nějakou dobu zabere. Není vůbec ideální a už vůbec komfortní strávit tento čas výukou například v kobce bez oken, kde se klimatizace zapíná až po dlouhém škemrání.
Z čeho se budete učit? Jaké učebnice a materiály se budou využívat?
Žijící legendy a autorky učebnic Kosmetika I–III a Kosmetika v teorii a praxi prominou, ale tahle "oficiální" literatura, podle které se vyučuje kosmetika i na středních školách, je strašidelná. Stejně jako množství nahuštěných, často zastaralých informací, střídaných černobílými fotografiemi kosmetických technik používaných naposledy mezi válkami a barevnými, autentickými a detailními fotkami projevů kožních nemocí. Ani nákresy líčení z počátku osmdesátek moc trendy nejsou. Učit se z takových knih kosmetice je jako nahradit notebook psacím strojem vyhrabaným ve vetešnictví.
A může to být ještě šílenější, když teoretická výuka probíhá například jako víkendové předčítání a zapisování dlouhých pasáží z těchto knih, nebo vyfasujete skripta, ze kterých se to máte nějak naučit sami.
Jak bude probíhat praktická výuka? Kdo vám bude modelem?
V některých zařízeních to funguje tak, že se na začátku kurzu rozdělíte a kosmetické úkony nacvičujete v takto semknutých dvojicích až do konce kurzu. Na jeho konci pak samozřejmě znáte detailně pleť vaší kolegyně… ale ouha, když vaše první opravdová klientka má na obličeji něco, co jste nikdy neviděli!
Kdy se budete učit?
Kurz je buď intenzivní (představte si pak dva pekelné měsíce ve zmiňované učebně bez oken od rána do večera), nebo víkendový (4 měsíce). Hledejte tedy raději kurz, kde si tempo výuky volíte sami a kde vám vyjdou s výběrem času výuky vstříc. Nesnažte se například skloubit práci na full-time s výukou v zařízení, kde striktně dodržují rozvrh intenzivního kurzu. Fakt to nefunguje.
Kdo vás bude učit?
Když přijde zájemkyně o kosmetický kurz a na předloktí se jí pohupuje kabelka značky, kterou preferuje i ďábel, řeknu si "pche" a dál platonicky miluju svého Karla. Přimhuřte oči nad přihlouplým příměrem, chtěla jsem jen naznačit, že to také může být o osobních sympatiích mezi lektory a účastníky takového kurzu. O vzájemné chemii a charizmatu… Vzniká tu vztah, byť "jen na nějaký čas". Když si můžete vybírat lektory, udělejte to. Záleží moc na tom, kdo vás provede začátky tohoto krásného oboru, kdo vás naučí orientovat se v džungli kosmetických značek a kdo vás po počáteční paralýze luxusem naučí číst v etiketách kosmetických přípravků. Je totiž celkem lehké se ve světě kosmetiky ztratit, přestat se orientovat v "pravidlech" distributorů a dovozců kosmetiky, v jejich povinných odběrech, přeučování na nové postupy kosmetického ošetření poplatné konkrétní značce a přísném používání jen jedné, "té jejich" značky.
Dobrá znalost kosmetické chemie vám dá možnost výběru a lehkost v rozhodování na začátku vašeho budoucího podnikání.
Jste ten správný typ pro to stát se kosmetičkou?
Pokud už zvažujete účast v kosmetickém kurzu, pak určitě jste. Svět krásy vás má na udičce a pak už stojí za to ho prozkoumat víc. A týká se to i vás, milé kosmetické redaktorky, beauty blogerky (nebo alespoň "kosmetické okénko mající blogerky"). Velmi si vážím vaší práce a úsilí, se kterým se vám podařilo dosáhnout čtenosti a sledovanosti, a tím vlivu u vašich příznivců. Pokud ale budete hodnotit kosmetické přípravky jen pro balíčky s kosmetikou zadarmo nebo zveřejňovat pozitivní recenze jen kvůli honoráři a vaše hodnocení "mně to vyhovuje, voní, líbí se mi to" bude neodborností zavánět, pak bude úroveň péče o pleť v české ženské populaci pořád stejná, tj. někdy smutná. Protože není kde se spolehlivé informace o kosmetice dozvědět. A nemusíte se samozřejmě rekvalifikovat v kosmetickém kurzu a stát se kosmetičkami, ale malé semináře o kosmetické chemii, anatomii a fyziologii kůže by fakt neškodily :-).
Tagged with:
otázky kosmetičkyMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020