Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
Taky držíte kosmetickou paleodietu?
No ano, už nechci mlčky poslouchat „co není bio, už na sebe nikdy nedám“. Kosmetička přece nemusí být jen ta, která se vznáší mezi luxusně vypadajícími kelímky, jež vám nabízí ke koupi.A vy jste na to „vyzráli“ a koupili jste si v déemku kokosový olej.
A propos kokosový olej…s pár kapkami esence z limetky skvělá Piňa Colada na rozpraskané paty. Jaký stav vaší kůže na obličeji by měl ale řešit? Čemu by měl pomáhat? Které obsahuje účinné látky?
Vůbec nemám averzi vůči jakémukoliv oleji, takové otázky by se měly ale vznášet nad jakýmkoliv přípravkem, který hodláte použít na svoji pleť.
(Chystám se tady v budoucnu rozjet malou seznamku… jen vy a aktivní složky kosmetických přípravků :) )
Přestává mi totiž stačit nejčastější odpověď „chci všechno čisté, přírodní . Proboha jen žádnou chemii“ (a nestačí mi to ani tady na Letné, kde povinnou výbavou každé hipsterky je bio pórek čouhající z košíku… samozřejmě po cestě z farmářských trhů, na kole… jak jinak:-).
Před nějakou dobou jsem četla rozhovor s majitelkou kosmetické značky, která se prý nechala inspirovat při míchání produktů recepty psanými švabachem. Když vynechám chytře promyšlené marketingové blablabla o osvojené dívce s dědečkem lékárníkem, o objevu receptů ze 17. století, o tom, jaké jsme my Češky hňupky, protože na Západě už to dávno vědí, co je v kosmetice nejlepší, také o tom, že se dřív ženy mazaly olejem, co jim zbyl po vaření, a tak vypadaly krásně, ale dneska vypadáme o deset let starší a máme řídké vlasy, tak přece jen nemůžu přehlédnout některé odborné chyby.
Některé jsou méně škodlivé poplatné komerčnímu rozvoji přírodních zázračných mastiček, nad kterými se můžeme zasmát (např. že všechno, co se dostává do styku s naší pokožkou, se ze šedesáti procent skrze ni dostane až do krevního oběhu… Na co se tedy v kosmetickém průmyslu namáhají s vývojem různých enhancerů, když stačí vylisovat pár bylinek do oleje, namazat a jít?).
Trochu horší už jsou pak propagandistické bláboly ohledně postupu, kdy přírodní kosmetika vyvolá alergii. To pak prý stačí nepoužívat nic a jen kůži pomazávat vatičkou namočenou v bylinných odvarech, podstoupit pak několikaměsíční detox, kůži „odchemizovat“. Zažila jsem ve své praxi u svých klientů několik tak rychlých reakcí na přírodní složky, např.levanduli, že jsem propadala panice, jestli nebudu volat lékaře, a vatička v dalším bylinném odvaru máčená by rozhodně záchranou nebyla!
A nejhorší (a promiňte ten výraz) jsou nebezpečné kecy o tom, že není nutné používat krémy s UV faktorem. Sama paní majitelka je prý nepoužívá, protože prý nemá pigmentové skvrny. V kosmetice se prý točí miliardy peněz a opalovací krémy jsou obrovský byznys. Její značka se svojí prodejnou v Palladiu tam tak zřejmě dělá charitu. Vlastně jo… před časem totiž prodavačky nabízené mastičky i jedly, aby tak prokázaly jejich bezpečnost.
(Počet nových případů melanomu (incidence) každoročně přibývá a za posledních 40 let se zesedminásobil. Že má zhoubný melanom kůže, slyšelo loni 2 525 lidí.)
A tak se ptám, dokdy i vy budete hltat tehle dobře zvládnutý marketing?
Tagged with:
otázky kosmetičkyMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020