Vítejte na blogu StudiovZahrade.cz
Dá se zbavit rozšířených pórů a černých teček?
Jeden z vašich nejčastějších požadavků, když přijdete na kosmetické ošetření, je odstranit černé tečky a zneviditelnit póry.
Měli bychom ale nejdřív poznat nepřítele, když s ním chceme bojovat.
To, co vidíme jako póry nebo černé tečky, jsou vlastně vývody mazových žlaz (dále mž).
Mž patří spolu s vlasy, chlupy, ńehty a potními žlázami mezi tzv. přídatné kožní orgány a jsou zanořeny do škáry, tedy další vstvy kůže uložené pod pokožkou.
Mž jsou malé váčky, ve kterých vzniká kožní maz rozpadem buněk obalu tohoto váčku. Jsou navázány na vlasové folikuly, takže maz vzlíná na povrch kůže buď podél vlasu nebo chlupu, nebo vyúsťují na povrch samostatně. Jejich vývody na povrchu kůže pak pozorujeme jako póry nebo černé tečky.
Na různých částech těla mají mž různou velikost a koncentraci, nejsou tedy rozmístěny rovnoměrně. Místa s největším výskytem mž nazýváme jako místa seborrhoické predilekce. Na obličeji je to zóna T (čelo, nos, brada) a dále je větší výskyt mž nad hrudní kostí a v horní polovině zad. V těchto místech jsou mž také největší a najdeme jich tady 400-900/cm2. Vzhledem k tomu, že pupínky jsou vlastně zanícené mž, je s nimi největší problém právě v těchto oblastech. U majitelů mastné pokožky jsou mž vždy větší a aktivně také produkují větší množství kožního mazu.
(Já vím… je zvlášní mluvit o kožním mazu, slyším dlouhé fuj. Produkce mazu je ale fyziologická záležitost. Maz je složen z různých tuků a voskových sloučenin a má pro kůži ochranné a vyživující vlastnosti. Když odmašťujete a odmašťujete, protože je jeho produkce u vás vyšší a „chci se už konečně přestat lesknout“, stává se, že odmastíte i bariérovou vrstvu mazu, kůži tak obnažíte pro výpar vody, a přivodíte si další problém – dehydratovanou pokožku tj. pokožku zbavenou vody. Ano, dehydrovaný mastný typ pokožky je poměrně častý problém.)
Ale zpátky k nadměrné produkci mazu… Maz je u mastnějších typů pokožky také hustší, je ho hodně, kupí se v mž. Zároveň se může v ústí mž maz míchat s keratinovými (tedy rohovými) buňkami nejsvrchnější vrstvy pokožky. Vzniká zátka, která znemožňuje stále odspodu produkovanému mazu vycházet na povrch pokožky. Ústí mž se rozšiřuje a na světě je černá tečka, tedy správně „po kosmeticku“ otevřený komedon.
Černá barva tečky není způsobena špínou, nebo „sajrajtem, který se tam nalepil“, jak jsem slyšela říkat jednu slavnou českou vlogerku v její „škole krásy“. Tmavou barvu přidává odpad černohnědého kožního barviva melaninu, produkt okysličení tyrozinu. (Promiňte, neodupustila jsem si tohle rýpnutí. Šíření blbostí a mýtů o kosmetice prostě nemám ráda. V naší ženské populaci je mýtů o kosmetice totiž už tak plno. A když se tím oborem některé živíte, proč se nedovzděláte? Tiskové zprávy a info dodávané k přípravkům, které propagujete, fakt nestačí.)
Maz se hromadí pod zátkou, a když se nepodaří vývod mž včas uvolnit (nejlépe hloubkovým čištěním u kosmetičky), uvnitř kůže se uvolňují zánětlivé signály, začíná zánět. Jeho výsledkem je pak pupínek.
Velké póry jsou pak následkem častých mikrozánětů, který změní kanálek vývodu mž na tuhý, a proto zůstává široce otevřený a tím pádem také více patrný.
Teď, když víme, co jsou póry a černé tečky, zpátky k otázce „ jak se jich zbavit“.
Nijak!
Velikost mž a jejich aktivita je totiž ovlivněna geneticky a s tím se nic dělat nedá (tak můžete si to zkusit vysvětlit se svými předky, ale co naplat).
Množství produkovaného mazu je ovlivněno také hormonálně. Mž jsou citlivé na androgeny, tedy mužské pohlavní hormony. Jejich větší produkce v pubertě nebo v obdobích různých hormonálních dysbalancí roste a s ní i produkce většího množství mazu a tím pádem také množství viditelnějších pórů a černých teček.
Jak ale udělat vaše póry lepší, menší? Co může pomáhat?
Najděte si dobrou kosmetičku, která bude černé tečky odborně a šetrně hloubkově čistit. Pomahají i další kosmetické procedury, jako je mezoterapie a především chemický peeling. Sluníčka teď už ubývá, tak je na ně zase čas. Objednat se na ně můžete také u mě, tady.
Když jsme u sluníčka, neopalujte se (tolik). Sluneční záření stimuluje aktivitu mž a narušuje strukturu kolagenu, kůže ztrácí pružnost a vývody mž jsou viditelnější (ano, i u suché kůže můžou být rozšířené póry).
Z toho vyplývá… dobře se o sebe starejte, nezanedbávejte povrchové čištění, hydratujte, používejte kvalitní kosmetické přípravky.
Používejte také kvalitní dekorativní kosmetiku tj. nekomedogenní, která neucpává póry.
Zmenšete stres. Stres narušuje hormonální rovnováhu, což může vést ke změnám aktivity mž a může být příčinou černých teček.
Správně se stravujte. Občas si dělám legraci, že všichni jsou už „sugar free“, ale vyloučení cukru, kravského mléka, bílé mouky, může stav pokožky skutečně pozitivně ovlivnit. Hřešit je ale lidské, jinak jsme ve stresu a je tu začarovaný kruh.
Mějte se zatím (do příští neděle) krásně, neřešte každou černou tečku. Přenechte tuhle starost svojí kosmetičce.
Tagged with:
otázky kosmetičkyMgr. Jarmila Procházková
Krása se mění s časem. A tím nemyslím stárnutí. Prototyp krásy v secesi se rozhodně nerovná tomu, co vnímáme krásné na moderní ženě. Každá žena má šanci na to být vzor pro jiné."
Karl Lagerfeld
Novinky na blogu
-
Je libo masážičku? January 26, 2019
-
Může akné vydržet až do důchodu? February 17, 2019
-
Můžete rozumět kosmetice víc než koza petrželi? June 16, 2019
-
Jak doma zklidnit pokožku? March 25, 2020
-
Vitamín C nebo niacinamid? October 31, 2020